List of talks

Monday

Session 1 (Zoom) (13:00–14:40 GMT)

Chair: Chris Richardson (BP Institute, 🇬🇧)
Welcome & Introduction
Vegard Vinje (Simula Research Laboratory, 🇳🇴)
Vyassa Baratham (University of California, Berkeley, 🇺🇸)
Andrius Tamosiunas (University of Nottingham, 🇬🇧)
Måns Andersson (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)
Ridgway Scott (University of Chicago, 🇺🇸)
Johan Jansson (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)
Marc Hirschvogel (King's College London, 🇬🇧)

Session 2 (Zoom) (15:00–16:30 GMT)

Chair: Lawrence Mitchell (University of Durham, 🇬🇧)
Nacime Bouziani (Imperial College London, 🇬🇧)
David Ham (Imperial College London, 🇬🇧)
Jørgen Schartum Dokken (University of Cambridge, 🇬🇧)
Garth Wells (University of Cambridge, 🇬🇧)
Chris Richardson (University of Cambridge, 🇬🇧)
Pablo Brubeck (University of Oxford, 🇬🇧)
Patrick Farrell (University of Oxford, 🇬🇧)
Martin Řehoř (Rafinex S.à r.l., 🇱🇺)
Jack S. Hale (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Jorge Marchena Menendez (Baylor University, 🇺🇸)
Robert Kirby (Baylor University, 🇺🇸)

Session 3 (Zoom) (17:00–18:30 GMT)

Chair: Sarah Roggendorf (University of Cambridge, 🇬🇧)
Abhijit Sarkar (Carleton University, 🇨🇦)
Sudhi Sharma (Carleton University, 🇨🇦)
Ajit Desai (Carleton University, 🇨🇦)
Mohammad Khalil (Sandia National Laboratories, 🇺🇸)
Chris Pettit (United States Naval Academy, 🇺🇸)
Dominique Poirel (Royal Military College of Canada, 🇨🇦)
Xiaoyu Wei (University of Illinois at Urbana-Champaign, 🇺🇸)
Andreas Kloeckner (University of Illinois at Urbana-Champaign, 🇺🇸)
Robert Kirby (Baylor University, 🇺🇸)
Peter Coogan (Baylor University, 🇺🇸)
Paul Garlick (Tourbillion Technology Ltd, 🇬🇧)
Thomas Helfer (CEA, DEN/DEC/SESC, Département d'Études des Combustibles, 🇫🇷)
Jérémy Bleyer (Laboratoire Navier UMR 8205 (École des Ponts ParisTech-IFSTTAR-CNRS), 🇫🇷)
Raffaele Russo (University of the Basque Country, 🇪🇸)
Tamara Dancheva (BCAM - Basque Center for Applied Mathematics, 🇪🇸)
Tamara Dancheva (BCAM - Basque Center for Applied Mathematics, 🇪🇸)
Unai Alonso (University of the Basque Country, 🇪🇸)
Michael Barton (BCAM - Basque Center for Applied Mathematics, 🇪🇸)
Jérémy Bleyer (Ecole des Ponts ParisTech, 🇫🇷)
Thomas Hefler (CEA (French Alternative Energies and Atomic Energy Commission), 🇫🇷)
Raffaele Russo (University of the Basque Country, 🇪🇸)

Evening session (Gather Town): Drinks reception (19:30–21:00 GMT)

On Monday evening, we congregated in the Gather Town reception room for a drinks reception, where you got a chance to mingle and chat with other conference delegates.

As the conference was virtual, everyone had to provide your own drinks. Any alcoholic or non-alcoholic drink was acceptable.

Tuesday

Session 1 (Zoom) (13:00–14:40 GMT)

Chair: Susanne Claus (ONERA, 🇫🇷)
Michal Habera (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Andreas Zilian (University of Luxembourg, 🇱🇺)
India Marsden (Department of Computing, Imperial College London, 🇬🇧)
David A Ham (Department of Mathematics, Imperial College London, 🇬🇧)
Reuben Nixon-Hill (Department of Mathematics, Imperial College London, 🇬🇧)
Chris Richardson (BP Institute, University of Cambridge, 🇬🇧)
Reuben W. Nixon-Hill (Science and Solutions for a Changing Planet DTP & Department of Mathematics, Imperial College London, 🇬🇧)
Daniel Shapero (Polar Science Center, Applied Physics Laboratory, University of Washington, 🇺🇸)
Colin J. Cotter (Department of Mathematics, Imperial College London, 🇬🇧)
David A. Ham (Department of Mathematics, Imperial College London, 🇬🇧)
Andreas Zilian (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Michal Habera (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Matthew Scroggs (University of Cambridge, 🇬🇧)
Jørgen S. Dokken (University of Cambridge, 🇬🇧)
Chris Richardson (BP Institute, 🇬🇧)
Garth N. Wells (University of Cambridge, 🇬🇧)

Session 2 (Zoom) (15:00–16:30 GMT)

Chair: Jørgen S. Dokken (University of Cambridge, 🇬🇧)
Ki-Tae Kim (University of California, Merced, 🇺🇸)
Umberto Villa (Washington University in St. Louis, 🇺🇸)
Matthew Parno (The United States Army Corps of Engineers, 🇺🇸)
Noemi Petra (University of California, Merced, 🇺🇸)
Youssef Marzouk (Massachusetts Institute of Technology, 🇺🇸)
Omar Ghattas (The University of Texas at Austin, 🇺🇸)
Federico Pichi (SISSA, International School for Advanced Studies, 🇮🇹)
Francesco Ballarin (Catholic University of the Sacred Heart, 🇮🇹)
Gianluigi Rozza (SISSA, International School for Advanced Studies, 🇮🇹)
Jan S. Hesthaven (EPFL, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, 🇨🇭)
Abhinav Gupta (Indian Institute of Technology Roorkee, 🇮🇳)
U Meenu Krishnan (Indian Institiute of Technology Roorkee, 🇮🇳)
Rajib Chowdhury (Indian Institiute of Technology Roorkee, 🇮🇳)
Anupam Chakrabarti (Indian Institiute of Technology Roorkee, 🇮🇳)
Francis Aznaran (University of Oxford, 🇬🇧)
Patrick Farrell (University of Oxford, 🇬🇧)
Robert Kirby (Baylor University, 🇺🇸)
Kaushik Kulkarni (University of Illinois at Urbana-Champaign, 🇺🇸)
Andreas Kloeckner (University of Illinois at Urbana-Champaign, 🇺🇸)

Session 3 (Zoom) (17:00–18:30 GMT)

Chair: Nate Sime (Carnegie Institution for Science, 🇺🇸)
Stephan Schmidt (Humboldt University Berlin, 🇩🇪)
Melanie Gräßer (Paderborn University, 🇩🇪)
Hans-Joachim Schmid (Paderborn University, 🇩🇪)
Ioannis Papadopoulos (University of Oxford, 🇬🇧)
Patrick Farrell (University of Oxford, 🇬🇧)
Thomas Surowiec (Philipps-Universität Marburg, 🇩🇪)
Harisankar Ramaswamy (University of Southern California, 🇺🇸)
Saikat Dey (U.S. Naval Research Laboratory, 🇺🇸)
Assad Oberai (University of Southern California, 🇺🇸)
Jiayao Yan (University of California San Diego, 🇺🇸)
Ru Xiang (University of California San Diego, 🇺🇸)
David Kamensky (University of California San Diego, 🇺🇸)
John Hwang (University of California San Diego, 🇺🇸)

Evening session (Gather Town): Discussion tables (19:30–21:00 GMT)

On Tuesday evening, we congregated in the Gather Town meeting room to have open discussions around a selection of topics.

Six tables each had a topic for discussion written on them. Everyone joined whichever table they want to, or moved between tables to drop into multiple discussions. The topics were:

Solvers, Time, Meshing + i/o, DG, HPC, Coupling to other software.

Wednesday

Session 1 (Zoom) (13:00–14:40 GMT)

Chair: Marie Rognes (Simula Research Laboratory, 🇳🇴)
Jack S. Hale (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Raphael Bulle (University of Luxembourg, 🇫🇷)
Alexei Lozinski (Université Bourgogne Franche-Comté, 🇫🇷)
Stéphane P. A. Bordas (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Franz Chouly (Université de Bourgogne-Franche-Comté, 🇫🇷)
Raphaël Bulle (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Stéphane P. A. Bordas (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Franz Chouly (Université de Bourgogne-Franche-Comté, 🇫🇷)
Jack S. Hale (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Alexei Lozinski (Université Bourgogne Franche-Comté, 🇫🇷)
Thomas Ludwig Kaiser (Laboratory for Flow Instabilitites and Dynamics, TU Berlin, 🇩🇪)
Chuhan Wang (LadHyx, École polytechnique, Paris, 🇫🇷)
Kilian Oberleithner (Laboratory for Flow Instabilitites and Dynamics, TU Berlin, 🇩🇪)
Lutz Lesshafft (LadHyx, École polytechnique, Paris, 🇫🇷)
Kamil C. Opiela (Institute of Fundamental Technological Research, Polish Academy of Sciences, 🇵🇱)
Tomasz G. Zieliński (Institute of Fundamental Technological Research, Polish Academy of Sciences, 🇵🇱)
Florian Arbes (IFE, 🇳🇴)
Kent-Andre Mardal (UiO, 🇳🇴)
Øyvind Jensen (IFE, 🇳🇴)
Jørgen S. Dokken (University of Cambridge, 🇬🇧)
Johan Jansson (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)
Måns Andersson (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)
Linde Van Beers (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)
Ridgway Scott (University of Chicago, 🇺🇸)
Claes Johnson (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)

Session 2 (Zoom) (15:00–16:30 GMT)

Chair: Matthew Scroggs (University of Cambridge, 🇬🇧)
Q&A with the FEniCS steering council

Session 3 (Zoom) (17:00–18:30 GMT)

Chair: David Kamensky (University of California San Diego, 🇺🇸)
Han Zhao (University of California San Diego, 🇺🇸)
Xiangbei Liu (University of California San Diego, 🇺🇸)
John T. Hwang (University of California San Diego, 🇺🇸)
David Kamensky (University of California San Diego, 🇺🇸)
Róisín Hill (NUI Galway, 🇮🇪)
Niall Madden (NUI Galway, 🇮🇪)
August Johansson (SINTEF Digital, 🇳🇴)
Vibeke Skytt (SINTEF Digital, 🇳🇴)
Igor Baratta (University of Cambridge, 🇬🇧)
Chris Richardson (University of Cambridge, 🇬🇧)
Garth Wells (University of Cambridge, 🇬🇧)
U Meenu Krishnan (Indian Institute of Technology, Roorkee, 🇮🇳)
Abhinav Gupta (Indian Institute of Technology, Roorkee, 🇮🇳)
Rajib Chowdhury (Indian Institute of Technology, Roorkee, 🇮🇳)

Evening session (Gather Town): FEniCS quiz night (19:30–21:00 GMT)

On Wednesday evening, we congregated in the Gather Town pub for a quiz.

You could enter the quiz in teams of four, and there were prizes for the best performing team.

Thursday

Session 1 (Zoom) (13:00–14:40 GMT)

Chair: Simon Funke (Simula Research Laboratory, 🇳🇴)
Shyam Sunder Yadav (Birla Institute of Technology and Science Pilani, 🇮🇳)
Rémi Delaporte-Mathurin (CEA, 🇫🇷)
Etienne Hodille (CEA, 🇫🇷)
Floriane Leblond (CEA, 🇫🇷)
Jonathan Mougennot (LSPM, 🇫🇷)
Yann Charles (LSPM, 🇫🇷)
Christian Grisolia (CEA, 🇫🇷)
Jakub Lengiewicz (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Michal Habera (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Andreas Zilian (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Stephane Bordas (University of Luxembourg, 🇱🇺)
Ishaan Desai (University of Stuttgart, 🇩🇪)
Benjamin Rodenberg (Technical Universiy of Munich, 🇩🇪)
Richard Hertrich (Technical University of Munich, 🇩🇪)
Alexander Jaust (University of Stuttgart, 🇩🇪)
Benjamin Uekermann (University of Stuttgart, 🇩🇪)
Roberto Ausas (Institute of Mathematics and Computer Sciences, University of São Paulo, 🇧🇷)
Stevens Paz (Universidad del Valle, 🇨🇴)
Paula Alvez da Silva (Institute of Mathematics and Computer Sciences, University of São Paulo, 🇧🇷)
Gustavo Buscaglia (Institute of Mathematics and Computer Sciences, University of São Paulo, 🇧🇷)
Arved Enders-Seidlitz (Leibniz Institute for Crystal Growth, 🇩🇪)
Josef Pal (Leibniz Institute for Crystal Growth, 🇩🇪)
Kaspars Dadzis (Leibniz Institute for Crystal Growth, 🇩🇪)

Session 2 (Zoom) (15:00–16:30 GMT)

Chair: Róisín Hill (NUI Galway, 🇮🇪)
Bilen Emek Abali (Uppsala University, 🇸🇪)
Abderrazzak Boufala (LISTI lab-ENSA, FSJES AM, Ibn Zohr University, 🇲🇦)
El Mostafa Kalmoun (Department of Mathematics, Statistics and Physics, College of Arts and Sciences, Qatar University, 🇶🇦)
Daniel Andre (Cranfield University, 🇬🇧)
Richard Sabbiers (Cranfield University, 🇬🇧)
Benjamin Sepanski (University of Texas at Austin, Department of Computer Science, 🇺🇸)
Robert Kirby (Department of Mathematics, Baylor University, 🇺🇸)
Andreas Kloeckner (Department Computer Science, University of Illinois at Urbana-Champaign, Urbana, IL, 🇺🇸)

Session 3 (Zoom) (17:00–18:30 GMT)

Chair: Joseph P. Dean (University of Cambridge, 🇬🇧)
Aleksandar P. Jovanovic (Leibniz Institute for Plasma Science and Technology (INP), 🇩🇪)
Detlef Loffhagen (Leibniz Institute for Plasma Science and Technology (INP), 🇩🇪)
Markus M. Becker (Leibniz Institute for Plasma Science and Technology (INP), 🇩🇪)
Chayut Teeraratkul (University of Colorado Boulder, 🇺🇸)
Debanjan Mukherjee (University of Colorado Boulder, 🇺🇸)
Linde van Beers (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)
Johan Jansson (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)
Måns Andersson (KTH Royal Institute of Technology, 🇸🇪)
Nate Sime (Carnegie Institution for Science, 🇺🇸)
Cian Wilson (Carnegie Institution for Science, 🇺🇸)
Peter van Keken (Carnegie Institution for Science, 🇺🇸)

Evening session (Gather Town): Conference dinner (19:30–21:00 GMT)

At the start of Thursday's evening session, we met in the Gather Town garden to take a conference photo.

On Thursday evening, we would normally meet up in a pub for a drink and chat before heading to the conference dinner. There wasn't an actual dinner at this virtual conference, but we met up in the Gather Town pub for a drink and a chat.

Friday

Session 1 (Zoom) (13:00–14:40 GMT)

Chair: Cécile Daversin-Catty (Simula Research Laboratory, 🇳🇴)
Marco Morandini (Politecnico di Milano, 🇮🇹)
Navid Shekarchizadeh (Department of Basic and Applied Sciences for Engineering, Sapienza University of Rome, 🇮🇹)
Alberto Maria Bersani (Department of Mechanical and Aerospace Engineering, Sapienza University of Rome, 🇮🇹)
Lukas Baumgärnter (Humboldt-Universität zu Berlin, 🇩🇪)
Stephan Schmidt (Humboldt-Universität zu Berlin, 🇩🇪)
Roland Herzog (Technische Universität Chemnitz, 🇩🇪)
Ronny Bergmann (Technische Universität Chemnitz, 🇩🇪)
José Vidal-Núñez (University of Alcalá, 🇪🇸)
Daniel I Gendin (Boston University, 🇺🇸)
Paul Barbone (Boston University, 🇺🇸)
Matthias Rambausek (LMS, C.N.R.S., École Polytechnique, Institut Polytechnique de Paris, 🇫🇷)
Dipayan Mukherjee (LMS, C.N.R.S., École Polytechnique, Institut Polytechnique de Paris, 🇫🇷)
Konstantinos Danas (LMS, C.N.R.S., École Polytechnique, Institut Polytechnique de Paris, 🇫🇷)

Session 2 (Zoom) (15:00–16:30 GMT)

Chair: Igor Baratta (University of Cambridge, 🇬🇧)
Maria Strazzullo (SISSA (International School for Advanced Studies), 🇮🇹)
Francesco Ballarin (Catholic University of the Sacred Heart, 🇮🇹)
Gianluigi Rozza (SISSA (International School for Advanced Studies), 🇮🇹)
Edilbert Christhuraj (RWTH Aachen University, 🇩🇪)
Manuel Torrilhon (RWTH Aachen University, 🇩🇪)
Joseph P. Dean (University of Cambridge, 🇬🇧)
Sander Rhebergen (University of Waterloo, 🇨🇦)
Chris N. Richardson (University of Cambridge, 🇬🇧)
Garth N. Wells (University of Cambridge, 🇬🇧)
Alexei Gazca (FAU Erlangen-Nürnberg, 🇩🇪)
Teeratorn Kadeethum (Cornell University, 🇺🇸)
Francesco Ballarin (SISSA, 🇮🇹)
Nikolaos Bouklas (Cornell University, 🇺🇸)

Session 3 (Zoom) (17:00–18:30 GMT)

Chair: Garth Wells (University of Cambridge, 🇬🇧)
Luke Lozenski (Washington University in St. Louis, 🇺🇸)
Umberto Villa (Washington University in St. Louis, 🇺🇸)
Jeremy Bleyer (Laboratoire Navier, Ecole des Ponts ParisTech, Université Gustave Eiffel, 🇫🇷)
Robert Kirby (Baylor University, 🇺🇸)
Jorge Marchena-Menendez (Baylor University, 🇺🇸)
Patrick Farrell (University of Oxford, 🇬🇧)
Prizes & Conclusion

Evening session (Gather Town): Hang out and goodbyes (18:30– GMT)

On Friday evening, we congregated in Gather Town for a chat, and to say farewell to the people we met at the conference.